بررسی سبک کلاسیک و تأثیراتش در طراحی داخلی

ضعیفمتوسطنسبتا خوبخوبعالی ( تعداد امتیاز ثبت شده : 6 ) Loading...

چكیده

فلسفه و تمدن کلاسیك یونان و روم باستان شالوده فكری و اجتماعی تمدن مغرب زمین را تشكیل می دهد و طی دوهزار سال گذشته همواره فلسفه کلاسیك در بینش ذهنی و کالبد فیزیكی تمدن غرب مشهود بوده است. زمانی در کشور یونان قانون انسان محوری ملاک بوده است و به همین خاطر همه چیز را بر این اساس پایه گذاری می کردند و این مسله باعث شده تا همه چیز علمی و رئال باشد و در نتیجه انسان نقش اصلی را بر عهده داشت. در سبك کلاسیك همانند معماری کلاسیك عظمت و شكوه دیده می شود و می توان به راحتی در دکوراسیون کلاسیك ابهت را ملاحظه کرد. در این مقاله با روشی توصیفی تحلیلی سعی -شده با این فرض که به کارگیری سبك کلاسیك در طراحی داخلی می تواند حسی از دنج بودن و راحتی در خانه و اصالت را در انسان به وجود بیاورد، به بررسی فاکتورهای اصلی در طراحی داخلی به سبك کلاسیك پرداخته شود به گونه ای که با رعایت این اصول در طراحی داخلی حسی از آرامش، اصالت، راحتی و … که از خصوصیات این نوع از سبك معماری هستند منتقل شود.


مقدمه

دوره معماری کلاسیك از 058 سال قبل از میلاد مسیح آغاز شده و تا سال 674 بعد از میلاد ادامه پیدا کرده است. این دوره در واقع رشد تمدن یونان باستان و رم باستان را در دل خود جای داده که تا سقوط امپراطوری رم ادامه پیدا می کند. در این دوره بناهای فوق العاده ای با قوانین مشخص معماری ساخته شده است. بناها عمدتاً شامل تعداد زیادی ستون است که با طراحی کلاسیك ساخته شده است استفاده از مجسمه های کلاسیك سنگی در ساختمان از دیگر ویژگی های معماری این دوران است.

تأثیر این معماری و طراحی زیبایی که در آن بكار رفته، هنر معماری دوره مدرن را نیز تحت تأثیر قرار داده است. معماری و تمدن غرب وامدار دوره کلاسیك یونان باستان است و به آن می بالد.

قرن چهارم و پنجم قبل از میلاد مسیح، زمان تكامل معماری یونان باستان بود که با کشور گشایی های اسكندر مقدونی پایان سبك کلاسیك ، یافت اما تمام سبك های معماری غرب تا امروز به گونه ای تحت تأثیر آن مانده است.

همان سبك سنتی غربی است که قدری رنگ و روی عصر معاصر را به خود گرفته است. هر عنصری که در این سبك به کارمی رود، تعریف دقیق و معینی دارد. این سبك به شدت به نظم و تقارن پایبند است و در این سبك هیچ چیز دور از انتظار نیست و به طور کلی سبكی پایدار است.

تعریف معماری کلاسیک

معماری کلاسیك گونه ای از معماری است که از عناصر برگرفته از معماری دوران کلاسیك روم و یونان تشكیل شده است. سبكهای معماری زیادی از معماری کلاسیك الهام گرفته اند. اکثر سبكهای معماری که پس از رنسانس در اروپا زاده شده اند

میتوانند معماری کلاسیك محسوب شوند.

نظام هاي ستون سازي:

نظام های ستون سازی در تمام سبك های کلاسیك نقش اساسی دارند سه نظام اصلی عبارتند از:

1 دوریك 2 .یونیك 3 .کورنتی

عنوانویژگیعکس
دوریكمشخص، با رسمیت و صلاحبت، بی پیرایه –

ساختمان بالاتر از سطح زمین، بر روی سكوی سه پله –
بدنه ستون از پایین به بالا باریك شده و در قسمت دایره شكل –
بدنه ستون از پایین به بالا باریك شده و در قسمت میانی دارای تحدب است

سر ستون ساده و بی تزئین –

نسبت ارتفاع به قاعده، 6 به 1 ) رابرت آدام، 1801

doric
یونیكستون باریك و بلند با سر ستون پیچ خورده ) حلزونی شكل ( است طرح ستون این شیوه به بیننده از هر طرف دید مشابه می دهد . نسبت ارتفاع به قاعده ستون در این شیوه 1 به 1 و 18 به 1 یعنی نسبت به ستون دوریسی بلندتر است و تعداد شیارهای روی بدنه ستون نیز 26 عدد است.
مهمترین عنصری که شیوه ایونی را از نظام دوریسی مجزا می کند، تغییر شكل سر ستون است. ستون سنگی در شیوه ایونی به جای اینكه مستقیماً روی سكوی پله دار قرار گیرد بر روی پایه ستون دایره شكلی که از سنگ یك پارچه تراشیده شده و دارای فرو رفتگی هایی نیز می باشد قرار می گیرد.
lonic
کورنتیدر مقایسه با نظام های دوریك و ایونیك نظام کورنتی از نظام های وابسته تازه وارد است.
اواخر سده پنجم ق. م توسط کالیما خوس ابداع و به کار گرفته شد.
برای نخستین بار از ستون کورنتی در داخل معابد استفاده گردید.

سر ستون به شكل کاسه زنگ رو به بالا با آرایش برگ کلگری به گرد آن.

یادمان آنتن قدیمی ترین ساختمان که ستون کرنتین در خارج آن بكار رفته است

corinthian

دکوراسیون داخلی

همان طور که با کمی تأمل از نامش مشخص می شود با عناصری سر و کار دارد که بیشتر جنبه تزئینی  «دکوراسیون داخلی»  دارند به نحوی که نقش تزئینی آنها از نقش عملكردشان بیشتر است. به طور کلی، هر گونه حرکتی در جهت زیباتر جلوه دادن فضا داخلی از طریق چیدمان وسایل و مبلمان و عناصر تزئینی با در نظر گرفتن نقش و کارکردشان مرتبط به دکوراسیون داخلی است.

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

طراحی داخلی به سبك کلاسیك بر اساس اهداف آرمانی امپراطوری یونان و روم، یعنی « نظم، تقارن و تعادل » بنیانگذاری شد عنصر اصلی در سبك کلاسیك استفاده از نقطه » کانونی « در محدوده ای است که در آن تعادل بصری ایجاد شده است. عظمت و   شكوه معماری در دکوراسیون سبك کلاسیك هم دیده می شود ؛ سبكی که در تمام جوانب وزین و با اُبهت است حتی در متریال وسیله هایی که به این سبك چیره می شوند. در یك دکوارسیون کلاسیك شما می توانید از متریال هایی مثل اچ دی اف یا حتی موکت استفاده کنید.

متریال های سبك همگی باید طبیعی و باشكوه باشند؛ موادی مثل سنگ های کار شده یا ساده . پارکت هایی از چوب طبیعی، گچ، کاغذ دیواری، رنگ، شیشه های قطور، لوسترهای کریستال، برنز و ورق طلا و …

عناصری که در دکوارسیون کلاسیك استفاده می شونند حتماً باید با کلیت موضوع هماهنگ باشند و باید حسی آشنا را منتقل کنند و به شیوه ای درست در جای خود قرار بگیرند تأکید سبك کلاسیك بر وسایل مدور. خطوط و فضاهای منحنی شكل است.

این سبك به هیچ عنوان با بی نظمی و شلوغی کنار نمی آید به نوعی می توان گفت این سبك یكی از سبك های منظم است که پایداری و استقامت خاصی را به فضا می بخشد.

ویژگی های اصلی سبك طراحی داخلی کلاسیك عبارتند از :

به عنوان نشانه های اصلی این سبك :نظم، تقارن و تعادل
در نظر گرفتن نقطه کانونی در هر اتاق مانند شومینه
رنگ های پخته و متریال های طبیعی
پارچه های ساده و شیك

ستون ها

ساختمان هایی که به سبك کلاسیك ساخته می شوند حتماً در نمای ورودی شان ستون های بلند دارند؛ ستون های تزئین شده ای که به عنوان یكی از خصوصیات بارز سبك کلاسیك شناخته می شوند تا جایی که خیلی ها بر اساس انواع تزئینات ستون ها و سر ستون ها دوره معماری و قدمت آنها تشخیص می دهند نمودهای آن در طراحی داخلی به صورت تأکید بر خطوط عمودی راه راه روی دیوارها و پرده است.

سقف

ستون های بلند، سقف های بلند می خواهند. در نتیجه سقف دومین عنصر مهم در معماری به سبك کلاسیك است، سقف بلند باعث افزایش شكوه و عظمت فضایی که در آن قرار گرفته اید می شود پس هر چه سقف بلندتر و بالاتر، احساس شكوه و عظمت در فضا هم بیشتر؛ ویژگی که باعث شده طراحان در این نوع دکوراسیون از عناصر شلوغ هم بهره ببرند در حالی که زیر سقف های کوتاه شلوغی اولین چیزی است که خودش را نشان می دهد. سقف گاهی دارای گچ بری است.

کف

متریالی که معمولاً در سبك کلاسیك برای کف استفاده می شود، با الگوبرداری از معماری سنتی یونانی. مواد طبیعی چون سنگ وچوب هستند که در سطح بزرگ و یكدست به چشم می خورد.

مبلمان

مبلمان استیل :

اگر دکوراسیون کلاسیك را برای فضای داخلی خانه خود انتخاب کرده اید، گزینه دیگری جز انتخاب مبلمان استیل ندارید؛ مبلمانی که از ترکیب چوب و پارچه ساخته شده و چوب آن به عنوان پایه اصلی کار حتماً دارای نقوش و فرم های برجسته است؛ فریم پرنقش و نگاری که قاعدتاً باید با پارچه های گلدار و البته گرانبها پوشیده شود. جنس مبلمان معمولاً چوب است. چوب ها اصولاً منبت کاری شده هستند و روی آن ها کار دست مشاهده می کنند. در یك دکوراسیون کلاسیك منطقه غذاخوری یك مكان جداگانه را به خود اختصاص می دهد. درون آن بجز میز غذاخوری و صندلی ها یك بوفه یا ویترین برای نگهداری سرویس غذاخوری نیز در نظر گرفته می شود. سایر وسایل اصولاً از جنس چینی، نقره و شیشه هستند. در آن ها طرح هایی از نقوش موجود در طبیعت به چشم می خورد.

نور

انسان ها در هر حالتی، کار ، آرامش و انجام کارهای معمول و روزمره نیازمند نور هستند نور اصلی ترین عامل پویایی یك فضای داخلی است بدون نور ، فرم رنگ و بافت قابل دیدن نخواهد بود. هدف نورپردازی مناسب این نیست که نور کافی را ایجاد کنیم تا مخاطب در فضا، کارهایش را به راحتی و دقت انجام دهد بلكه این یك بلكه این یك هدف اولیه و شرایط لازم می باشد، شرط  کافی و در واقع هدف اصلی خلق محیطی زیبا و کارآمد منطبق با ویژگی های خاص آن فضاست.

انتخاب نورپردازی مناسب می تواند ویژگی های یك خانه کلاسیك را برجسته تر نماید. در منازل با نشیمن های بزرگ که با مبلمان کلاسیك چیدمان شده است باید از لوسترهای سنگین تر و به سبك کلاسیك استفاده کرد. استفاده از لوسترهای برنجی یا بلورین مناسب این سبك چیدمان می باشد.

استفاده از آباژورها در کنار انواع مبلمان و میز غذا خوری باعث می شود فضا درخشان تر و زنده تر به نظر آید. همچنین استفاده از لوسترهای دیوارکوب در کنار آینه و کنسول منزلتان زیبایی آن را چندین برابر می کند افزودن لامپ های دیواری علاوه بر لامپ های سقفی در دکوراسیون خانه های کلاسیك متداول است.

نور لامپ ها اصولاً خنثی و با رنگ های بسیار ملایم یا رنگ روز در نظر گرفته می شوند.

رنگ

رنگ یكی از عناصری است که درکنار نور، بافت، فرم و شكل بر ادراک بصری افراد از محیط تأثیر می گذارد اما در عین حال شاید بیشتر از هر مقوله دیگری در طراحی با آن به صورت تصادفی برخورد می شود. رنگ ابزار مهمی در جهت هدایت و القاء حالات روانی خاص به افراد و جوامع است. رنگ به کاهش خستگی و برانگیختن چشم کمك می کند. رنگ ها زمینه متنوعی از تضادها را در ساعات مختلف روز پدید آورده و در هر ساعت، سایه روشن های جدیدی را به وجود می آورند و فضا را متنوع و سرزنده می کنند. ضمن این که با استفاده از رنگ می توان به فضا یكپارچگی و وحدت بخشید یا آن را متمایز و قابل شناسایی نمود واقعیت و اثر روحی روانی رنگ، همان چیزی است که آن را اثر رنگ می نامیم. عامل رنگ و اثر رنگ فقط در مورد چند ،مایگی های همانگ قابل انطباق هستند. در تمامی موارد دیگر، عاملیت رنگ تبدیل به یك اثر جدید می شود.

در کاربرد رنگ ها اصولاً یك حد وسط رعایت می شود البته گاهی می توان از رنگ های خیلی روشن و یا خیلی تیره نیز در آن استفاده کرد. رنگ هایی که در سبك طراحی کلاسیك مورد استفاده قرار می گیرد ( با اقتباس از رنگ هایی که در معماری یونانی و رومی استفاده شده است )معمولاً بر گرفته از طبیعت هستند از جمله آبی سیر، قهوه ای، زرد، سبز و نو تالیته ای از پوشش گیاهی کرة زمین ( قهوه ای مایل به قرمز ). علاوه بر این، سیاه نیز می تواند برای تمرکز کردن المان هایی خاص از فضا استفاده شود.
سبك کلاسیك به سبكی با رنگ های غنی و فاخر معروف است.

رازو رمز ویژگی های کلاسیک

1 تقارن

در یك طراحی سنتی همه چیز از مبلمان گرفته تا محل قرارگیری مبل ها در تعادل است. مبلمان تمایل دارد تا در یك چیدمان رسمی قرار گیرد تا دیگران در آن به گفتگو دعوت شوند و در امتدا محور اتاق قرار گیرد. البته دلیلی ندارد که در این سبك همه چیز در هماهنگی باشند، اما این سبك مناسب کسانی نیست که به ناهماهنگی و شیوه های تلفیقی علاقه دارند.

اگر چه نباید خیلی از تقارن دور شوید، اما راه های زیرکانه ای وجود دارند که فضای خانه را از داشتن جلوه ای ایستا دور می کنند.

یك آینه مرتفع در مقابل دیوار قرار دهید، آثار هنری را به صورت گروهی بر روی دیوار نصب کنید تا حس حرکت ایجاد شود، و یا یك میز در کنار صندلی دسته دار قرار دهید. دراین اتاق شكل نامنظم فرش اتاق را از حالت خشكی درآورده و به آن انرژی بخشیده است.

2 حاشیه هاي نرم

تأکید سبك سنتی بر خطوط و فضاهای منحنی شكل است. وسایل مدور حسی از دنج بودن و اصالت را برمی انگیزد و با صندلی ها و میزهای پایه دار در هماهنگی و موازنه هستند. بالشتك ها چاق و چله هستند و تعداد کوسن ها فراوان است. از مبلمان  مختلف استفاده کنید تا فضایی به روز داشته باشید و از پارچه هایی بافت دار و خنثی استفاده کنید تا کاناپه و صندلی ها قدیمی شما سیمایی تازه به خود بگیرند.

3 رنگ هاي محافظه کارانه

رنگ هایی که در سبك کلاسیك استفاده می شوند، محدود هستند؛ رنگ هایی که به اصطلاح پخته هستند و این یعنی شما نمی توانید از هر رنگی که می خواهید در این سبك استفاده کنید بلكه باید سراغ نوع پخته رنگ مورد علاقه خود بروید. پس به جای قرمز از زرشكی، به جای سبز از یشمی و به جای آبی از سرمه ای استفاده کنید. در حالت کلی رنگ هایی هستند که حتماً با یكی از رنگ های سیاه، قهوه ای یا طوسی مخلوط شده اند.

در نتیچه سرمه ای، قهوه ای، زرشكی، یشمی، سدری، طلایی، برنزی، صورتی چرک و رنگ های مشابه بیشترین کاربرد رنگی را در این سبك از دکوراسیون دارند اما فراموش نكنید نمی توانید همه این رنگ ها را با هم استفاده کنید. فضای غالب خانه شما باید

یك یا دو رنگ ثایت داشته باشد.

4 رنگ مایه هاي چوبی جذاب و قدرتمند

رنگ مایه های چوبی تیره مانند چوب درخت گردو، گیلاس، ماهون، و بلوط بر سبك سنتی حكومت می کنند. نرده هایی از جنس چوب درخت گردو در یك راه پله سفید تا الوارهایی از جنس چوب درخت سرو در سقف، همگی به یك فضای سنتی گرما می بخشند و آن را دنج و راحت می کنند بگذارید کف پوش هایی از جنس درخت های جنگلی در فضا بدرخشند: آن ها را کاملاً لخت و عریان رها نكنید، اما هم چنین با استفاده از یك فرش بسیار بزرگ آن ها را پنهان نكنید.

استفاده از لایه های چوبی در قسمت های دیگر مبلمان که رنگی مشابه به یكدیگر دارند فضا را یك دست و جذاب ساخته اند.

5 قالب ها و قرنیزآلات

اتاق های کلاسیك به سطوح زیبا معروف هستند. معمولاً گچ کاری ها و کارهای چوبی آماده دارای جزئیات زیاد و قدرتمندی مانند زنجیره هندسی یونانی و به رنگ سفید یا عاجی هستند . اگر چه دلیلی ندارد که قرنیزآلات سنتی خیلی تزئینی باشند، اما

حتما باید به فضا یك وزن بصری اضافه کنند؛قالب های اندک و طاقچه های زیبا در این اتاق دیده می شوند. اطراف شومینه را با یك گچ بری زیبا تزئین کنید و طاقچه بالای آن را تمیز و ساده نگه دارید. از روکوب چوبی بر روی دیوار استفاده کنید. البته

فراموش نكنید که در استفاده از تزئینات و گچ بری ها نباید زیاده روی کرد.

6 قالیچه هاي نامتعارف

گلیم ها، فرش های ایرانی، و قالیچه های شرقی هیچ گاه از مد نمی افتند  چرا که وقتی پول زیادی بایت یك فرش باکیفیت می پردازید دیگر آن را از چشم ها پنهان نمی کنید . این قالیچه ها و فرش ها مانند جواهر می مانند: شما می توانید با هر چیزی آن
ها را ترکیب کنید. می توان آن ها را پس زمینه ترکیب کرد، اگر می خواهید از این فرش ها به گونه ای متفاوت استفاده کنید می توانید آن ها را روی الیاف کنف قرار دهید. یا با مقیاس ها بازی کنید: یك فرش کوچك در کنار یك فرش بزرگ، یا سه فرش باریك در یك ردیف.

7 درخشش ملایم، تلألو پرجلوه

رنگ های کرومیم را فراموش کنید، شما به رنگ های گرم و ملایم نیاز دارید. برای ادوات نوری و لوسترها به برنج، برنز، و مس فكر کنید. آینه های قاب دار و آثار هنری همیشه در اولویت هستند. لوسترهای کریستال و شمع دان ها یك فضای سنتی زیبا را

کامل می کنند. قبل از هر چیز از برنج های براق متعلق به دهه 1108 استفاده نكنید. به جای آن از فلزهایی تیره، زنگار بسته، و بافت دار استفاده کنید. برنز روغنی جلوه ای زیبا به فضا می دهد و نیز به خوبی با چیدمان کلاسیك ترکیب می شود. هم چنین

می توانید از قلع استفاده کنید که در برخی از فضاها بسیار به کار می آید.

8 طرح ها و الگوهاي زیبا

پارچه های شطرنجی، راه راه، گل دار، کرباس و غیره همگی در سبك سنتی به کار می روند  گاهی همه در یك اتاق در ترکیب این پارچه ها آزادانه عمل کنید، اما از یك پالت رنگی مشخص استفاده کنید و خیلی از رنگ های تیره و روشن را به کار

نگیرید. مهم نیست چه الگوها و طرح هایی در سبك سنتی باید وظیفه ایجاد تقارن را به عهده بگیرند. اما می توانید آن ها را با انتخاب اندازه های بزرگ و رنگ های شاد به روز کنید. پارچه گل دار صندلی غذاخوری در این اتاق کنتراست زیبایی ایجاد کرده و

خیلی هم از ریشه های سنتی خود دور نشده است.

9 پرده هاي پاکیزه

ضد نور فراوان، پارچه های لوکس، و تزئیناتی مانند منگوله ها توجه را به پرده های سنتی جلب می کند. پرده ها، خواه ساده و خواه پلیسه دار و با و بدون تزئینات یا بند، و نیم پرده ها عناصری سنتی هستند. همچنین در سبك سنتی از کرکره های ساده

استفاده می شود. اجازه ندهید پرده ها خراب شوند زیرا فضا را کسل کننده می کنند. اگر از طرف داران سبك های خطی هستید از کرکره های رومی استفاده کنید. فقط در مورد ترکیب پارچه پرده با پارچه مبلمان دقت کنید؛ استفاده از رنگ های مشابه فضا را یك نواخت و تنش زا می کند. پنجره های بلند، پرده های بلند می خواهند. پس دقت کنید پرده هایی که در این سبك از دکوراسیون استفاده می شوند هیچ وقت نمی توانند کوتاه باشند هیچ وقت نمی توانند ساده باشد. پنجره هایی بلند که دارای لایه های روبه، زیره، یراق و … هستند،

پوشیده می شوند پرده ها باید از سقف تا زمین کشیده شده باشند و البته در راستای پاسخگویی به حس جلال و شكوه دکوراسیونکلاسیك. باید در انتخاب این نوع پرده از پارچه های گران قیمت استفاده کرد.

11 وسایل تزئینی هنري

سبك سنتی در خود جایی برای رنگ های سرد، دیوارهای خالی یا قفسه ها شلوغ ندارد که باعث از بین رفتن فضای صمیمی خانه می شوند. کلكسیون ها در کنار هم جمع می شوند و یا به شیوه ای منطقی چیده می شوند: ظروف چینی، مجسمه ها،

گیاهان، جعبه ها، و حباب ها آثار تزئینی را معمولا در ارتفاعی هم سطح چشم نصب می کنند؛ معمولا چند وسیله تزئینی را در چهارچوب های یكسان قرار می دهند تا چیدمانی زیبا در فضا خلق شود. بشقاب ها و سینی ها بر روی دیوار نصب می شوند. هم

چنین در این سبك از آینه های بزرگ و قدی استفاده می شود. رنگ ها و مجسمه های تیره رنگ تإثیر بسیار خوبی در هم چنین می توان یك فضای سنتی ایجاد می کنند وسایل مدرن را در یك بستر سنتی به کار برد. در این سبك از عكس های سیاه و سفید

فراوان استفاده می شود. هم چنین استفاده از بوم های بدون قاب آن ها را از حالت رسمی درمی آورد و آن ها را مناسب یك فضای سنتی می کند.

منابع:

 آدام، رابرت، ( 1801 )، معماری کلاستیك: راهنمای جامع سبك کلاسیك، ترجمه هومن ارجمند فرد، شهرآب، تهران.

فخیمی، محمد مهدی، ( 1812)، طراحی داخلی از معماری تا دکوراسیون داخلی، پرهام نقش، تهران.

سید صدر، ابوالقاسم،() 1808 )، معماری، رنگ و انسان، آثار اندیشه، پرهام نقش، تهران.

سامرسون، جان، ( 1870 )، معماری به زبان کلاسیك، ترجمه سادات افسری، علی محمد، نیلوفر.

دیگر مقالات

جستجو


محصولات اشنیز

فرم نظر سنجی


کدام یک از محصولات اشنیز جذابیت بیشتری برای شما داشت؟

View Results

مشترک خبرنامه شوید


ورود کاربران