روانشناسی رنگ در طراحی داخلی

ضعیفمتوسطنسبتا خوبخوبعالی ( تعداد امتیاز ثبت شده : 4 ) Loading...

زمانیکه ما در مورد طراحی داخلی صحبت میکینم رنگها به طور تصادفی در آن مورد استفاده قرار نمیگیرند. در نگاه اول ممکن است تصور شود که انتخاب رنگها برای اتاق نشیمن یا فضای داخلی خیلی آسان است به این دلیل که ما رنگهایی را انتخاب میکنیم که دوست داریم و میخواهیم آنها را داشته باشیم.

برخی از اوقات موارد انتخاب رنگها نتیجه خوبی دارد اما در بیشتر موارد اگر شما چیزی در مورد رنگها ندانید و اینکه چه ترکیبی از رنگها مناسب سبک خانه شماست،نتایج هیچ چیز مشترکی با ظاهر حرفه ای نخواهد داشت.

۱

در بیشتر موارد کسانی که طراح داخلی هستند نگاه ساده ای به مقوله رنگها دارند، ما باید خوب تشخیص دهیم که کدام رنگ متعلق به کدام گروه رنگی است  و اینکه کدام رنگها برای ترکیب کردن با هم مناسب هستند و مهمتر از همه اینکه بدانیم اثرات روانی یک رنگ چیست و چه رنگی برای بدست آوردن نتایج مطلوب مناسب تر است.

من همیشه این ایده را دوست داشته ام که با اضافه کردن یک رنگ خاص یا یک ترکیبی از رنگها شما میتوانید به سادگی در خلق و خوی خودتان تغییر ایجاد کنید و همچنین با ایجاد توهم نوری(خطای نوری) اتاقتان را کوچکتر یا بزرگتر نشان دهید.

بنابراین در ابتدا ما باید بدانیم که ما سه رنگ اصلی داریم: زرد،قرمز و آبی. وقتیکه ما این 3 رنگ اصلی را با هم ترکیب می کنیم رنگهای ثانویه را بدست می آوریم: زرد و آبی : سبز، زرد و قرمز: نارنجی، آبی و زرد: بنفش.

از ترکیب رنگهای اصلی با رنگهای ثانویه رنگهای متفاوتی ایجاد می شود که به نام رنگهای ثالث نامگذاری شده اند. رنگهای مکمل در نمودار رنگها در مقابل یکدیگر قرار میگیرند، هر جفت از رنگها مکمل یکدیگرند و تولید رنگ خنثی میکنند.

هر شخصی رنگها را به صورت سرد و یا گرم میتواند درک کند، اگر نمودار رنگ را مشاهده کنید معمولا رنگهای سبز و آبی  سمت رنگهای سرد و رنگهای زرد و نارنجی در سمت رنگهای گرم قرار دارند. رنگها جایگاه مشخصی از ذهن ما را به خود اختصاص می دهند، می توانند به ما انرژی دهند می توانند ما را تشویق کنند می توانند به ما احساس امنیت ، آرامش و استراحت بدهند، می توانند توانایی تمرکز و یادآوری چیزهای مطبوع و خوشایند را افزایش دهند. همچنین رنگهایی هم وجود دارند که ما را افسرده میکنند اجازه می دهند ما چیزهای غم انگیز را به یاد آوریم و پس از مدتی خسته و رنجیده خاطر شویم. ما زمانی که می خواهیم رنگها را انتخاب کنیم باید اینها را به حساب بیاوریم، در نهایت این ما هستیم که در خانه می مانیم و این خیلی مهم است که نسبت به آن احساس خوبی داشته باشیم.

3 راهکار که هنگام انتخاب رنگ باید در نظر گرفت:

1-باید در نظر داشته باشیم که چه مدت در آنجا زمان خود را می گذرانیم، چه زمانی از روز را آنجا هستیم و چه فعالیتهایی در آن اتاق انجام می دهیم و چه خلق و خویی را می خواهیم این رنگها به ما القاء کنند.

2-شما باید بدانید که نور خورشید چه زمانی از روز وارد اتاق می شود.صبح، ظهر یا در طول روز(این بستگی به موقعیت و مکان اتاق دارد.)

3-ببینید اتاق چقدر بزرگ است طبق آن رنگهای روشن و یا تیره تر را انتخاب کنید رنگهای روشن حس داشتن فضایی بیشتر و بزرگتر را به ما می دهند و رنگهای تیره اتاق را کوچکتر نشان می دهند.

مردم درک متفاوتی از رنگها دارند و به طور کلی پاسخ آنها به رنگها یکسان است اما تاثیر آنها برای اشخاص یکسان نیست. برای مثال یک رنگ مشخص می تواند به طور غیر عمد یکسری خاطرات و احساسات را در شما بیدار کند اما ممکن است برای شخصی دیگر احساس و خاطرات متفاوت باشد.مثال دیگر در مورد رنگ مشکی است که آن را در ارتباط با سوگواری و چیزهای غم انگیز می دانند در حالیکه دیگران ممکن است این رنگ را دوست داشته باشند و به آنها احساس خوبی دهد. استفاده از روانشناسی رنگ در طراحی داخلی این را تضمین نمی کند که هر شخصی در آن خانه آن چیزی که شما می خواهید را ببیند و احساس کند.

برخی از اثرات روانشناسی رنگهایی مانند قهوه ای ،سفید، خاکستری، مشکی، زرد ، نارنجی، قرمز، صورتی، بنفش، آبی و سبز را برایتان توصیف می کنیم.

رنگ قهوه ای

با رنگ قهوه ای شما می توانید احساس طبیعی بودن و راحتی را در خانه تان داشته باشید. قهوه ای معمولا از رنگهای زیر و سایه تشکیل شده است: مشکی، زرد،خاکستری،سبز، قرمزیا نارنجی و حتی بنفش.به این دلیل که از مخلوط چندین رنگ ساخته شده است قهوه ای هر جای دیگری در نمودار رنگ یافت نمی شود و اغلب به عنوان یک رنگ خنثی در نظر گرفته می شود. رنگ قهوه ای می تواند خیلی دلپذیر باشد وقتیکه ما به شکلات،قهوه و یا کیک فکر می کنیم. این رنگ اغلب در طبیعت یافت می شود.تقریبا هر گیاهی که پیدا می کنیم رنگ قهوه ای دارد. در خیلی از جاها رنگ زمین قهوه ای است.بنابراین قهوه ای می تواند احساسی از امنیت و ثبات را به ما بدهد.در ترتیبات و آرایش داخلی رنگ قهوهای می تواند عمق و گرما را به فضا اضافه کند.در طرحهای رنگ خنثی شما می توانید مقداری از قهوه ای را اضافه کنید تا فضا خوشایندتر شود.پس از اتمام مبلمان و یک پارکت زیبا برای کف رنگهای طبیعی هستند که می توانند خیلی خوب و خوشایند باشند یا اگر شما از چوبهای پرداخت نشده یا منسوجات پشمی در سایه های طبیعی از قهوه ای استفاده کنید یک احساس خوشایندی از روستا را برایتان ایجاد می کند.

۲ ۳ ۴ ۵

رنگ سفید

استفاده از اثرات روانی رنگ سفید ظاهری تمیز و نیروبخش را در منزل شما ایجاد می کند. مردم در ارتباط با چیزهای متفاوتی در رنگ سفید هستند رنگ سفید برای ایجاد ظاهری معنوی، آرام و خالص استفاده می شود.اگر در یک اتاق رنگ سفید روی دیوار، کف و یا مبلمان استفاده شود ممکن است این حس را در ما ایجاد کند که فضا خیلی بزرگتر است و می تواند حس طراوت و تازگی را در ما تقویت کند اگر شما نمی خواهید یک اتاق رنگارنگ داشته باشید و نه حتی بیش از حد سفید شما می توانید رنگ سفید را به صورت ترکیبی با رنگهای خنثی دیگر به کار برید. رنگهای مشکی، خاکستری و قهوه ای با رنگ سفید بسیار مناسب هستند.برای بدست آودن اثرات روانی رنگ سفید شما نباید خیلی زیاد از آن استفاده کنیدفقط برای تاکید و نیرو بخشیدن به یکسری از چیزهای خاص مثل پنجره ها و دربها،فریم قابها.

۶ ۷ ۸

رنگ خاکستری

خاکستری در طراحی داخلی حالت تشریفاتی به آن می دهد که حالت ظریف ، دقیق و ماهرانه ای دارد بدون اینکه خیلی محافظه کارانه باشد تاثیر رنگ خاکستری بستگی زیادی به رنگهای سایه ای دارد که شما همراه آن استفاده خواهید کرد.برای مثال اگر رنگ خاکستری ته رنگی از زرد داشته باشد ممکن است کم ارزش باشد مخصوصا اگر چیزهایی در اتاق داشته باشید با سایه های مختلفی از قهوه ای. اما یک سایه زیبا از خاکستری در ترکیبی از سفید که خیلی روشن باشد می تواند یک ظاهر تمیز زیبا و با طراوت را ایجاد کند اگر شما در طراحی داخلی خود مناطق زیادی با رنگ خاکستری دارید این رنگ غالب خواهد شد و محیطی کسل کننده را ایجاد می کند.

۱۰۹

۱۱

رنگ مشکی

از اثرات روانی رنگ مشکی برای ایجاد یک ظاهر ظریف و ضخیم در خانه استفاده می شود.اگر شما به روش هوشمندانه ای از آن استفاده کنید رنگ مشکی می تواند ظریف و پیچیده ای را در طراحی داخلی ایجاد کند اگر رنگ مشکی با نور و پس زمینه خنثی به کار رود هر چیزی که مشکی است برجسته خواهد بود.رنگ مشکی برای نمایش دادن چیزهای مشخص در اتاق بسیار مناسب است.بیشتر مردم رنگ مشکی را با مرگ و سوگواری و به طور کلی با مناسبت های جدی و رسمی در ارتباط می دانند.در نتیجه خیلی زیاد از رنگ مشکی استفاده نمی کنند اما تنها برای برجسته نشان دادن چیزهای خاص مثل قاب عکس و جدولهای کوچک و غیره استفاده می کنند.

۱۲ ۱۳

۱۴

رنگ زرد

استفاده از رنگ زرد فضای روشن و خوش بینانه ای را به خانه شما می دهد.اثرات رنگ زرد با ظرافت آن تفاوت دارد.زرد کم رنگ به کار رفته بر روی دیوار یا سقف نور خورشید کمی را وارد خانه شما می کند در حالیکه زرد تیره تر ممکن است بعد از مدتی مثل یک عایق شود.اگر شما نمی خواهید آن را روی دیوارها استفاده کنید شما می توانید اثرات روانی آن را در راههای دیگر استفاده کنید.برای مثال رنگ زرد برای برجسته کردن اشیاء و چیزها مناسب است شما می توانید از مقادیر کمتری از لوازم جانبی زرد گلها وعکسها استفاده کنید.

۱۵

۱۶

رنگ قرمز

استفاده از رنگ قرمز یک جنبه محرک و مهیجی را به اتاق شما می دهد.رنگ قرمز اغلب نشان دهنده تهدید و خطر است این رنگ می تواند فشار خون و ضربان قلب شما را بالا ببرد اما با سایه های گرمتر شما می توانید احساس بسیار خوبی داشته باشید.یک اتاق با رنگ قرمز می تواند سطح شور و اشتیاق شما را افزایش دهد مثل نارنجی،قرمز هم به عنوان محرک اشتها شناخته شده و در نتیجه به طور گسترده ای در آشپزخانه ها استفاده می شود.

۱۷ ۱۸

۱۹

رنگ صورتی

از رنگ صورتی می توانید برای ایجاد یک فضای تازه و خوب در خانه استفاده کنید.در بیشتر کشورها رنگ صرتی یک رنگ زنانه است و در ارتباط با چیزهایی که مربوط به خانومها است می باشد.به طور کلی استفاده از اثرات روانی رنگ صورتی در طراحی داخلی باعث ایجاد فضایی آرامش بخش و راحت می شود.بعضی سایه های صورتی تازه و ملیح هستند آنها می توانند با لطافت و شیرینی همراه باشند.
۲۱  ۲۲

۲۰
رنگ بنفش

از اثرات روانی رنگ بنفش برای ایجاد محیطی گران قیمت و لوکس در خانه استفاده می شود.اگر سایه ای از رنگ آبی داشته باشد می تواند دلباز و آرام باشد وفضایی از رمز و راز را به ما بدهد.سایه مایل به قرمز باعث جلب توجه و تسلط بیشتر بر اتاق می شود.رنگ بنفش از نظر امتیاز و قدرت شهرتی طولانی دارد.

۲۳

۲۴

رنگ آبی

با رنگ آبی شما می توانید یک ظاهری سرد و دلنشینرا ایجاد کنید در طراحی داخلی شما می توانید با استفاده از رنگ آبی فضایی برای کار ومدیتیشن ایجاد کنید.رنگ آبی نشان داده شده که رنگ آبی باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود و برای طراحی فضای داخلی برای بزرگنمایی اتاق از سایه بسیار روشنی از آبی استفاده می شود.شما می توانید از رنگ آبی برای خنک کردن یک اتاق با نور آفتاب و گرمایی زیاد استفاده کنید.اگر در آشپزخانه ، رنگ ، مبلمان یا ظرروف از رنگ آبی استفاده شود باعث کاهش اشتها شده و شما می توانید وزن خود را پایین آورید.

۲۵ ۲۶

۲۷

رنگ سبز

از اثرات روانی رنگ سبز می توانید برای ایجاد فضایی آرامش بخش در خانه تان استفاده کنید.اثرات روانی رنگ سبز شبیه رنگ آبی است رنگ سبز به عنوان رنگی آرام و روشن درک می شود.سبز برای چشم بسیار آرامش بخش است و طبیعت بسیاری از تفاوتهای ظریف آن را به ما می دهد.بهترین راه برای استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی این است که رنگهای مختلف را با هم ترکیب کنیم یا رنگ سبز را با رنگهای دیگر به کار گیریم.

۲۸ ۲۹ ۳۰

منبع: http://designlike.com/the-psychology-of-color-for-interior-design