درباره چوب ترمو

اکثر فرآیندهای چوب ترمو نیازمند طول بلند برون چوب هستند بنابراین از الوارهای هرس شده گونه های چوب مانند رادیاتا (>radiata) استفاده می نمایند؛ هم به این دلیل که در مورد دگرگونی ویژگی های چوب حول و حوش گره ها پس از فرآیند چوب ترمو نگرانی وجود دارد و هم اینکه گره ها بعنوان یک نقصان بصری در ظاهر رادیاتا در نظر گرفته می شوند. در مورد فرایند چوب ترمو، شاخص هایی وجود دارند که قدرت و عدم سختی ممکن است بصورت نامتناسبی در حول و حوش گره های کاج مردابی زیاد باشند. دربرخی از فراوری ها از قبیل ترمووود ، می توان از درختانی مانند spruce که از گونه درختان سوزنی برگ هستند و دارای گره های فراوان می باشند ، استفاده کرد .
به گزارش ویرلن ، درختان کاج مرداب و کاج حلقوی نیز همانند از گونه درختان سوزنی برگ هستند بنابراین برای فرآیند چوب ترمو ، گزینه مناسبی به شمار می آیند. کاج دریایی نیز مانند رادیاتا نیاز دارد تا برای ترمو شدن هرس شود. منابع کاج رادیاتا عمدتا هرس نمی شوند، بنابراین ذخایر الوارهای با طول بلند این گونه محدود می باشد بطوریکه می تواند در زمان تولید چوب با کیفیت بالا در عملیات چوب ترمو که نیازمند ویژگی های مستمر چوب خوب است، محدودیت ایجاد نماید. برای اطلاعات بیشتر در مورد چوب ترمو مقالات اشاره شده را مطالعه نمایید.

چوب فرآوری شده و حمایت از محیط زیست

حمایت دولت از بوجود آوردن درخت زارها رو به افزایش است تا استمرار عرضه محقق گردد، اما تاثیر بیشتری بر عرضه چوب در دراز مدت خواهد داشت. یک استراتژی جایگزین جهت جلوگیری از گره ها استفاده از محصولات مهندسی شده مانند لایه بندی یا ورقه سازی است. مناسب بودن فرآیند چوب ترمو برای چنین محصولات مهندسی شده ای ناشناخته است. اگرچه همانطور که اکثر مواد چوبی ترمو شده قادرند تا با دستگاه انجام شوند، و با چسب های مخصوصی چسبانده شوند، این احتمال وجود دارد که چنین گزینه های فرایند سازی دوام پذیر باشند، بنابراین نیازمند تحقیقات بیشتری با هدف کاربردهای با ارزش برای چنین محصولات چوبی مهندسی شده می باشند. درخت نراد داگلاس اکنون به خوبی در کاربردهای ساختاری مورد استفاده قرار می گیرد اما قادر نیست تا با فشار ترمو شود، بدین جهت از آن گزینه نامناسبی برای ترمو شیمیایی و اشباع می سازد. این امکان می باید وجود داشته باشد تا با ترمو کردن چوب نراد داگلاس ثبات آن بهبود یابد و چنانچه آن دارای دوام کافی باشد، در صورت وجود بازار مناسب برای دکینگ چوبی مورد استفاده قرار گیرد.

چوب اشباع چیست؟

چوبی که جهت استفاده در محیط باز استفاده می شود در معرض خطراتی از قبیل آفت، قارچ و حشرات می باشد ، در نتیجه با فراوری چوب اشباع از آسیب دیدن آنها در مقابل تغییرات آب و هوایی و عوامل عنوان شده در بالا جلوگیری می شود . در حین فراوری اشباع چوب ، با اعمال فشارمواد نگهدارنده ی شیمیایی به ساختار چوب نفوذ می کند و با سیستم خلا و فشار این پروسه انجام می پذیرد . چوب پاین یکی از گونه های بسیار مناسب برای فراوری اشباع می باشد زیرا که ساختار چوب پاین به گونه ای است که پروسه ی اشباع به اعماق چوب نفوذ می کند . رطوبت چوب اشباع می بایست کمتر از 28 درصد باشد درغیر این صورت در جذب مواد شیمیایی اختلال ایجاد می شود . چوب اشباعبا دوام بالا مناسب کاربردهایی از قبیل تراس ، مبلمان فضای باز ، پل ، زمین بازی و موارد بسیار دیگری که در محیط بیرون و فضای باز مورد استفاده قرار می گیرند ، می شود . چوب اشباع برای استفاده ی انسان ، حیوان و گیاهان مناسب و ایمن می باشد .

منبع:  بولتن نیوز

دیگر اخبار

جستجو


محصولات اشنیز

فرم نظر سنجی


کدام یک از محصولات اشنیز جذابیت بیشتری برای شما داشت؟

View Results

مشترک خبرنامه شوید


ورود کاربران